سکته قلبی چیست؟

سکته قلبی چیست؟
مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بیماری عروق کرونر هنگامی‌ ایجاد می‌شود که رگ‌های خونی اصلی که وظیفه‌ی خون‌رسانی قلب شما را بر عهده دارند، آسیب دیده یا بیمار شوند‌‌. رسوبات حاوی کلسترول (پلاک‌ها) در عروق کرونر شما و التهاب معمولاً مسئول بیماری عروق کرونر هستند‌.

عروق کرونر، خون‌‌، اکسیژن و مواد مغذی قلب شما را تأمین می‌کنند‌‌. تجمع پلاک می‌تواند این عروق را تنگ کرده و باعث کاهش جریان خون به سمت قلب شما شود‌‌. در نهایت‌‌، کاهش جریان خون ممکن است باعث درد قفسه سینه (آنژین)‌‌، تنگی نفس یا سایر علائم و نشانه‌های بیماری عروق کرونر شود‌‌. انسداد کامل می‌تواند باعث حمله‌ی قلبی شود‌.

به دلیل این که بیماری عروق کرونر اغلب طی دهه‌ها ایجاد می‌شود‌‌، شما ممکن است تا زمانی که دچار انسداد قابل توجه یا حمله‌ی قلبی نشوید، مشکلی را احساس نکنید اما می‌توانید به سمت پیشگیری و درمان بیماری عروق کرونر گام بردارید‌‌. سبک زندگی سالم می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

علائم سکته قلبی

اگر عروق کرونر شما باریک شود‌‌، آن‌ها نمی‌توانند به اندازه‌ی کافی خون غنی از اکسیژن را به قلب شما تحویل دهند – به خصوص زمانی که قلب شما تند می‌زند‌ مانند هنگام ورزش‌ کردن‌. در ابتدا‌‌، کاهش جریان خون ممکن است هیچ علامتی‌ ایجاد نکند‌‌. با این وجود با ادامه‌ی تجمع پلاک در عروق کرونر‌‌، ممکن است به علائم و نشانه‌های بیماری عروق کرونر زیر مبتلا شوید:

درد قفسه سینه (آنژین)‌‌.‌ ممکن است در قفسه سینه‌ی خود احساس فشار یا گرفتگی کنید‌‌، مثل این که کسی روی سینه‌ی شما ایستاده باشد‌‌. این درد که آنژین نامیده می‌شود‌‌، معمولاً در قسمت میانی یا چپ سینه اتفاق می‌افتد‌‌. آنژین معمولاً توسط استرس جسمی ‌یا عاطفی ایجاد می‌شود‌‌. درد معمولاً ظرف چند دقیقه پس از قطع فعالیت استرس‌زا از بین می‌رود‌‌. در بعضی از افراد‌‌، به ویژه خانم‌ها‌‌، درد ممکن است مختصر یا تیز باشد و در گردن‌‌، بازو یا پشت احساس شود‌.

تنگی نفس‌‌. اگر قلب شما نتواند خون کافی برای پاسخگویی به نیازهای بدنتان را پمپ کند‌‌، ممکن است دچار تنگی نفس یا خستگی شدید در هنگام فعالیت شوید‌.

حمله‌ی قلبی‌‌. شریان کرونر کاملاً مسدود شده باعث ایجاد حمله‌ی قلبی می‌شود‌‌. علائم و نشانه‌های کلاسیک حمله‌ی قلبی شامل درد فشارنده در قفسه سینه و درد در شانه یا بازو‌‌، گاهی اوقات همراه با تنگی نفس و تعریق می‌شود.

زنان نسبت به مردان تا حدی احتمال بیشتری برای نشانه‌های نامعمول حمله‌ی قلبی مانند درد در گردن و فک دارند. آن‌ها همچنین ممکن است علائم دیگری مانند تنگی نفس، خستگی و حالت تهوع داشته باشند.

گاهی اوقات حمله‌ی قلبی بدون هیچ گونه علائم و نشانه‌های واضحی رخ می‌دهد‌.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می‌کنید دارید دچار حمله‌ی قلبی می‌شوید‌‌، بلافاصله با شماره‌ی ۱۱۵ یا شماره‌ی اورژانس محلی خود تماس بگیرید‌‌. اگر به خدمات اورژانس‌های پزشکی دسترسی ندارید‌‌، از یک نفر بخواهید که شما را به نزدیکترین بیمارستان منتقل کند‌‌. فقط به عنوان آخرین گزینه، خودتان رانندگی کنید‌.

اگر عوامل خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را دارید – مانند فشار خون بالا‌‌، کلسترول بالا‌‌، مصرف دخانیات‌‌، دیابت‌‌، چاقی‌‌، سابقه‌ی خانوادگی شدید بیماری قلبی – با پزشک خود مشورت کنید‌‌. پزشک شما ممکن است بخواهد شما را از نظر بیماری عروق کرونر آزمایش کند‌‌، خصوصاً اگر علائم یا نشانه‌های تنگی عروق را داشته باشید.

علت‌های سکته قلبی

تصور می‌شود که بیماری عروق کرونر با زخم شدن یا آسیب به لایه‌ی داخلی عروق کرونر‌‌، گاهی اوقات از اوایل کودکی آغاز می‌شود‌‌. این آسیب ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود‌‌، از جمله:

 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • مقاومت به انسولین یا دیابت
 • فعال نبودن (بی تحرکی)

هنگامی‌که دیواره‌ی داخلی شریان آسیب دید‌‌، رسوبات چربی (پلاک) از جنس کلسترول و سایر مواد زائد سلولی تمایل به جمع شدن در محل آسیب دارند‌‌. این فرآیند آترواسکلروز یا تصلب شرایین نامیده می‌شود‌‌. اگر سطح پلاک شکسته یا پاره شود‌‌، سلول‌های خونی به نام پلاکت در محل جمع شده و سعی در ترمیم شریان دارند‌‌. این توده می‌تواند شریان را مسدود کرده و منجر به حمله‌ی قلبی شود‌.

عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر

عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر عبارتند از:

 • سن‌‌. افزایش سن خطر آسیب دیدن و تنگی عروق را افزایش می‌دهد‌.
 • جنس‌‌. مردان به طور کلی بیشتر در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستند‌‌. با این حال‌‌، خطر برای زنان پس از یائسگی افزایش می‌یابد‌.
 • سابقه‌ی خانوادگی‌‌. سابقه‌ی خانوادگی بیماری قلبی با خطر بالاتر برای بیماری عروق کرونر در ارتباط است‌‌، به خصوص اگر یکی از بستگان نزدیک در سنین پایین به بیماری قلبی مبتلا شده باشد. اگر پدر یا برادر شما قبل از ۵۵ سالگی دچار بیماری قلبی شده باشند یا مادر یا خواهرتان قبل از ۶۵ سالگی به آن مبتلا شده باشند‌‌، خطر شما بیشتر است‌.
 • سیگار کشیدن‌‌. افرادی که سیگار می‌کشند به طور قابل توجهی خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی دارند. تنفس در دود سیگار نیز خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش می‌دهد‌.
 • فشار خون بالا‌‌. فشار خون بالای کنترل نشده می‌تواند منجر به سخت شدن و ضخیم شدن رگ‌های شما شود‌‌، و کانالی که خون از آن عبور می‌کند را از این طریق باریک کند‌.
 • سطح کلسترول خون بالا. مقادیر بالای کلسترول در خون می‌تواند خطر تشکیل پلاک و تصلب شرایین را افزایش دهد‌‌. کلسترول بالا می‌تواند ناشی از سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) باشد که به کلسترول بد معروف است‌‌. سطح پایین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)‌‌، معروف به کلسترول خوب‌‌، نیز می‌تواند در ایجاد تصلب شرایین نقش داشته باشد‌.
 • دیابت‌‌. دیابت با افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر همراه است‌‌. دیابت نوع ۲ و بیماری عروق کرونر دارای عوامل خطر مشابهی مانند چاقی و فشار خون بالا هستند‌.
 • اضافه وزن یا چاقی. اضافه وزن معمولاً سایر عوامل خطر را بدتر می‌کند‌.
 • کم تحرکی. ورزش نکردن نیز با بیماری عروق کرونر و همچنین با برخی از عوامل خطر در ارتباط است‌.
 • استرس زیاد. استرس کنترل نشده در زندگی شما ممکن است به عروق شما آسیب بزند و همچنین سایر عوامل خطر بیماری عروق کرونر را بدتر کند‌.
 • رژیم غذایی ناسالم‌‌. خوردن بیش از حد از غذایی که مقادیر زیادی چربی اشباع‌‌، چربی ترانس‌‌، نمک و شکر دارد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش دهد‌.

عوامل خطر اغلب با هم وجود دارند و یکی ممکن است عامل دیگری باشد‌‌. به عنوان مثال‌‌، چاقی می‌تواند منجر به دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا شود‌‌. هنگامی‌که در یک گروه و در کنار هم قرار می‌گیرند‌‌، برخی از عوامل خطر حتی با احتمال بیشتری ابتلا به بیماری عروق کرونر افزایش می‌دهند‌‌. به عنوان مثال‌‌، سندروم متابولیک – مجموعه‌ای از بیماری‌ها که شامل فشار خون بالا، تری گلیسیرید زیاد، HDL یا کلسترول خوب پایین، سطح انسولین بالا و چربی اضافی بدن در اطراف کمر است – خطر بیماری عروق کرونر را افزایش می‌دهد‌.

بعضی اوقات بیماری عروق کرونر بدون وجود هیچ عامل خطر کلاسیکی ایجاد می‌شود‌‌. محققان در حال بررسی سایر عوامل خطر احتمالی هستند‌‌، از جمله:

 • آپنه‌ی خواب. این اختلال باعث می‌شود که هنگام خواب به صورت مداوم تنفستان قطع و وصل شود‌‌. افت ناگهانی سطح اکسیژن خون که در هنگام آپنه‌ی خواب رخ می‌دهد، فشار خون را افزایش داده و سیستم قلبی عروقی را تحت فشار قرار می‌دهد که احتمالاً منجر به بیماری عروق کرونر می‌شود‌.
 • پروتئین hs-CRP بالا‌‌. این پروتئین زمانی که در نقطه‌ای از بدن شما التهاب وحود داشته باشد، بالاتر از حد طبیعی دیده می‌شود. سطح بالای hs-CRP ممکن است یک عامل خطر برای بیماری قلبی باشد. تصور می‌شود با تنگ شدن عروق کرونر‌‌، hs-CRP بیشتری در خون شما وجود داشته باشد‌.
 • تری گلیسیرید زیاد‌‌. تری گلیسیرید نوعی چربی (لیپید) در خون است‌‌. سطوح بالا‌ی آن ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را‌، به ویژه برای زنان، افزایش دهد‌.
 • هموسیستئین. هموسیستئین یک اسید آمینه است که بدن شما از آن برای ساخت پروتئین و ساخت و نگهداری بافت استفاده می‌کند‌‌. با این وجود، مقادیر بالای هموسیستئین ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش دهد‌.
 • پره اکلامپسی. این مشکل که می‌تواند در زنان در دوران بارداری ایجاد شود، باعث فشار خون بالا و مقدار بیشتری پروتئین در ادرار می‌شود‌‌. این مشکل می‌تواند منجر به خطر بالاتر برای ابتلا به بیماری قلبی در ادامه‌ی زندگی فرد شود‌.
 • مصرف الکل. مصرف زیاد الکل می‌تواند منجر به آسیب عضله‌ی قلب شود‌‌. همچنین می‌تواند سایر عوامل خطر بیماری عروق کرونر را تشدید کند‌.
 • بیماری‌های خود ایمنی‌‌. در افرادی که بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و سایر بیماری‌های التهابی را دارند‌‌، خطر تصلب شرایین افزایش می‌یابد‌.

عوارض بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد قفسه سینه (آنژین)‌‌. وقتی عروق کرونر شما تنگ می‌شود‌‌، ممکن است قلب شما زمانی که تقاضا بیشتر است، به ویژه در حین انجام فعالیت‌های بدنی، خون کافی دریافت نکند. این حالت می‌تواند باعث درد قفسه سینه (آنژین) یا تنگی نفس شود‌.
 • حمله‌ی قلبی‌‌. اگر پلاک کلسترولی پاره شود و لخته‌ی خون ایجاد شود‌‌، انسداد کامل شریان قلب ممکن است باعث حمله‌ی قلبی شود‌‌. کمبود جریان خون به قلب شما ممکن است به عضله‌ی قلب شما آسیب برساند‌‌. میزان آسیب تا حدی به سرعت دریافت درمان بستگی دارد‌.
 • نارسایی قلبی‌‌. اگر بعضی از مناطق قلب شما به دلیل کاهش جریان خون از اکسیژن و مواد مغذی به طور مزمن بی‌بهره باشند‌‌، یا اگر قلب شما در اثر حمله‌ی قلبی آسیب دیده باشد‌‌، ممکن است قلب شما برای پمپاژ خون کافی برای تأمین نیاز‌های بدن، خیلی ضعیف شود. این وضعیت به عنوان نارسایی قلبی شناخته می‌شود‌.
 • ریتم غیر‌طبیعی قلب (آریتمی)‌‌. خون‌رسانی ناکافی به قلب یا آسیب به بافت قلب می‌تواند در تکانه‌های الکتریکی قلب شما تداخل ایجاد کند و باعث ایجاد ریتم غیر طبیعی در قلب شود‌.

چه تغییراتی در سبک زندگی پس از حمله قلبی لازم است؟

همین عادت‌های سبک زندگی که برای کمک به درمان بیماری عروق کرونر استفاده می‌شود می‌تواند به پیشگیری از آن نیز کمک کند‌‌. یک سبک زندگی سالم می‌تواند به حفظ رگ‌های قوی و بدون پلاک کمک کند‌‌. برای بهبود سلامت قلب خود‌‌، به این نکات توجه کنید:

 • سیگار کشیدن را ترک کنید‌.
 • شرایطی مانند فشار خون بالا‌‌، کلسترول بالا و دیابت را کنترل کنید‌.
 • از نظر جسمی ‌فعال باشید‌.
 • رژیم غذایی کم چربی و کم نمک داشته باشید که سرشار از میوه‌ها‌‌، سبزیجات و غلات سبوس‌دار باشد‌.
 • وزن خود را در حد سالم حفظ کنید.
 • استرس را کاهش داده و مدیریت کنید‌.

جدیدترین مقالات سیناکر

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند - چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند-چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

حتی بهترین برنامه‌های کاهش وزن نیز ممکن است با کفه‌های توقف وزن مواجه شوند. شما می‌توانید کالری و کربوهیدرات مصرفی‌تان را کاهش دهید، پیاده‌روی کنید و از یک برنامه‌ی روزمره پیروی کنید؛ اما در طول فرایند وزن کم کردنتان در یک نقطه بالاخره در یک کفه وزنتان ثابت می‌ماند.

ادامه مطلب »
بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بعد از بیش از یک سال بسته بودن مدارس و اختلال در برنامه‌های تحصیلی طی همه‌گیری کرونا، کودکان و نوجوانان بالاخره کم کم مهیای بازگشت به تحصیل حضوری می‌شوند. برگشت به مدارس گام مثبتی در جهت بازگشت به زندگی نرمال است.

ادامه مطلب »
توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند - چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند-چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

حتی بهترین برنامه‌های کاهش وزن نیز ممکن است با کفه‌های توقف وزن مواجه شوند. شما می‌توانید کالری و کربوهیدرات مصرفی‌تان را کاهش دهید، پیاده‌روی کنید و از یک برنامه‌ی روزمره پیروی کنید؛ اما در طول فرایند وزن کم کردنتان در یک نقطه بالاخره در یک کفه وزنتان ثابت می‌ماند.

ادامه مطلب »
بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بعد از بیش از یک سال بسته بودن مدارس و اختلال در برنامه‌های تحصیلی طی همه‌گیری کرونا، کودکان و نوجوانان بالاخره کم کم مهیای بازگشت به تحصیل حضوری می‌شوند. برگشت به مدارس گام مثبتی در جهت بازگشت به زندگی نرمال است.

ادامه مطلب »

توجه کنید نرم‌افزار سیناکر در داخل اپ استور اپل با نام Terawave قرار دارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با پشتیبانی سیناکر ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۰۲ تماس بگیرید.

برای دریافت اپلیکیشن سیناکر اینجا کلیک کنید.