عوامل خطر بیماری‌های قلبی کدامند؟

عوامل خطر خودتان برای حمله‌ی قلبی را بدانید
مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

عوامل خطر خودتان برای حمله‌ی قلبی را بدانید تا از آن‌ها جلوگیری کنید

دانش قدرت است. خطرات پیش روی شما برای حمله قلبی را درک کنید.

تحقیقات گسترده، عواملی که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را به طور کلی و حمله‌ی قلبی را به طور خاص افزایش می‌دهند را شناسایی کرده است.

هر چقدر عوامل خطر بیشتری داشته باشید و هر چه این عامل خطر شدید‌تر باشد، احتمال رفتن شما به سمت بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود (در واقع اصطلاحی است برای تجمع پلاک در رگ‌های قلب که می‌تواند منجر به حمله قلبی شود). عوامل خطر به سه دسته‌ی عمده تقسیم می‌شوند:

عوامل خطر ماژور یا عمده: تحقیقات نشان داده است که این عوامل، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

عوامل خطر قابل اصلاح: برخی از عوامل خطر ماژور را می‌توان از طریق داروها یا تغییر سبک زندگی، اصلاح، درمان و یا کنترل کرد.

عوامل خطر مؤثر یا کمک‌کننده: این عوامل با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی همراه هستند، اما اهمیت و شیوع آن‌ها هنوز مشخص نشده است.

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که از همان اوایل زندگی بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی تمرکز کنید. برای شروع، عوامل خطر خود را ارزیابی کنید و در کم نگه داشتن آن‌ها تلاش کنید. هرچه زودتر عوامل خطر خود را شناسایی و مدیریت کنید، شانس شما برای داشتن یک زندگی با قلب سالم بیشتر است.

سه دسته از عوامل خطر در اینجا به تفصیل شرح داده شده است:

عوامل خطر ماژور یا عمده‌ای که قابل تغییر نیستند

شما ممکن است با عوامل خطر خاصی متولد شده باشید که قابل تغییر نیستند. هرچه بیشتر از این عوامل خطر داشته باشید، احتمال ابتلای شما به بیماری عروق کرونر قلب بیشتر است. از آنجا که شما نمی‌توانید در مورد این عوامل خطر کاری انجام دهید، نکته‌ی مهم‌تر این است که عوامل خطری که قابل تغییر هستند را مدیریت کنید.

افزایش سن

اکثر افرادی که به دلیل بیماری عروق کرونر قلب می‌میرند ۶۵ ساله یا بزرگ‌تر هستند. با وجود این که حملات قلبی می‌تواند هر دو جنس را در سنین پیری تحت تأثیر قرار دهد، زنان بیشتر در معرض خطر مرگ هستند (طی چند هفته).

جنس مرد

مردان بیشتر از زنان دارای ریسک تجربه‌ی حمله‌ی قلبی هستند و مردان در سن کم‌تری دچار این حملات می‌شوند.

حتی پس از رسیدن زنان به سن یائسگی، زمانی ‌که میزان مرگ و میر زنان در اثر بیماری قلبی افزایش می‌یابد، خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی در زنان کم‌تر از مردان است.

وراثت (دربرگیرنده‌ی نژاد)

فرزندان والدین مبتلا به بیماری قلبی بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند.

آفریقایی-آمریکایی‌ها فشار خون بالای شدیدتری نسبت به قفقازی‌ها دارند و خطر بیماری قلبی در آن‌ها بیشتر است. خطر بیماری قلبی در میان مکزیکی-آمریکایی‌ها، سرخپوستان آمریکایی،‌ هاوایی‌های بومی ‌و برخی از آسیایی-آمریکایی‌ها نیز بیشتر است. این تا حدی به دلیل بالاتر بودن میزان چاقی و دیابت است.

بیشتر افرادی که سابقه‌ی خانوادگی قابل توجهی در بیماری قلبی دارند، یک یا چند عامل خطر دیگر نیز دارند. همانطور که نمی‌توانید سن، جنس و نژاد خود را کنترل کنید، نمی‌توانید سابقه خانوادگی خود را نیز کنترل کنید. بنابراین، مهم‌ترین نکته این است که عوامل خطر تغییر‌پذیر دیگری را که دارید درمان و کنترل کنید.

عوامل خطر ماژوری که می‌توانید اصلاح، درمان یا کنترل کنید

دود تنباکو

خطر ابتلای افراد سیگاری به بیماری‌های عروق کرونر قلب، بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

سیگار کشیدن یک عامل خطرناک مستقل برای مرگ ناگهانی قلبی در بیماران مبتلا به بیماری کرونر قلب است. سیگار کشیدن همچنین در کنار عوامل خطر دیگر اثر می‌کند تا خطر بیماری عروق کرونر قلب را تا حد زیادی افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران، خطر بیماری قلبی را حتی برای افراد غیرسیگاری افزایش می‌دهد.

کلسترول خون بالا

با افزایش کلسترول خون، خطر بیماری عروق کرونر قلب نیز افزایش می‌یابد. وقتی ‌که عوامل خطر دیگر (مانند فشار خون بالا و دود تنباکو) نیز وجود داشته باشد، این خطر حتی بیشتر هم می‌شود. سطح کلسترول فرد نیز تحت تأثیر سن، جنس، وراثت و رژیم غذایی است. در اینجا اطلاعات کامل‌تر را برای شما قرار می‌دهیم:

  • کلسترول کل

نمره‌ی کلسترول کل شما با استفاده از معادله‌ی زیر محاسبه می‌شود:

HDL + LDL + 20 درصد از میزان تری‌گلیسیرید شما

  • کلسترول LDL یا لیپوپروتئین با دانسیته‌ی کم = کلسترول بد

سطح کلسترول LDL کم برای سلامت قلب شما مفید در نظر گرفته می‌شود. با این حال، طبق آخرین دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا، سطح LDL شما نباید عامل اصلی برای برنامه‌ریزی درمان برای جلوگیری از حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی باشد. علاوه بر این، بیمارانی که داروی استاتین مصرف می‌کنند، دیگر نیازی به پایین آوردن سطح کلسترول ‌LDL به عدد مشخصی ندارند. عوامل سبک زندگی، مانند رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس، می‌توانند کلسترول LDL را افزایش دهند.

  • کلسترول HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا = کلسترول خوب

در مورد HDL (کلسترول خوب)، سطح بالاتر معمولاً بهتر است. کلسترول HDL پایین، شما را در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد. افراد دارای تری‌گلیسیرید خون بالا معمولاً کلسترول HDL پایین تری نیز دارند. عوامل ژنتیکی، دیابت نوع ۲، سیگار کشیدن، اضافه وزن و کم‌تحرکی می‌تواند منجر به کاهش کلسترول HDL شود.

  • تری‌گلیسیرید‌ها

تری‌گلیسیرید‌ها رایج‌ترین نوع چربی در بدن هستند. سطح طبیعی تری‌گلیسیرید با توجه به سن و جنس متفاوت است. سطح تری گلیسیرید بالا همراه با کلسترول HDL پایین یا کلسترول LDL بالا با آترواسکلروز (تصلب شراین) همراه است که تجمع رسوبات چربی در دیواره‌ی شریان‌ها (سرخرگ‌ها) است و خطر حمله‌ی قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

فشار خون بالا

فشار خون بالا باعث افزایش حجم کار قلب می‌شود و باعث ضخیم شدن و سفت شدن عضله‌ی قلب می‌شود. این سفت شدن عضله قلب طبیعی نیست و باعث عملکرد غیر‌طبیعی قلب می‌شود. همچنین خطر سکته، حمله‌ی قلبی، نارسایی کلیه و نارسایی احتقانی قلب را افزایش می‌دهد.

وقتی فشار خون بالا در کنار چاقی، سیگار کشیدن، سطح کلسترول خون بالا یا دیابت وجود داشته باشد، خطر حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی حتی بیشتر هم می‌شود.

کم‌تحرکی

سبک زندگی غیرفعال یک عامل خطر برای بیماری عروق کرونر قلب است. فعالیت بدنی منظم، با شدت متوسط تا شدید به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند. فعالیت بدنی می‌تواند به کنترل کلسترول خون، دیابت و چاقی کمک کند. همچنین می‌تواند به کاهش فشار خون در بعضی از افراد کمک کند.

چاقی و اضافه وزن

افرادی که چربی بدن اضافی دارند – به خصوص اگر مقدار زیادی از آن در ناحیه‌ی کمر باشد – بیشتر در معرض بیماری قلبی و سکته‌ی مغزی قرار دارند، حتی اگر همین افراد فاکتور خطر دیگری نداشته باشند.

بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاق و دارای عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا قند خون بالا می‌توانند با تغییر سبک زندگی وزن خود را کاهش دهند و باعث کاهش قابل توجهی در عوامل خطری مانند تری‌گلیسیرید، گلوکز خون، HbA1c و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شوند.

بسیاری از افراد ممکن است در کاهش وزن مشکل داشته باشند. اما برای افراد دارای وزن بالای وزن سالم، کاهش مداوم ۳ تا ۵ درصدی از وزن بدن ممکن است منجر به کاهش چشمگیر برخی از عوامل خطر شود. کاهش پایدار وزن به مقدار بیشتر می‌تواند فشار خون، کلسترول و گلوکز خون را بهبود بخشد.

دیابت

دیابت به طور جدی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

حتی وقتی سطح گلوکز کنترل شود، دیابت خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. اگر قند خون به خوبی کنترل نشود خطرات آن بیشتر می‌شود.

حداقل ۶۸ درصد افراد مبتلا به دیابت و با سن بالای ۶۵ سال به دلیل نوعی بیماری قلبی می‌میرند. در میان همین گروه، ۱۶ درصد بر اثر سکته می‌میرند.

اگر مبتلا به دیابت هستید، حتماً برای کنترل آن با پزشک خود همکاری کنید و هر عامل خطر دیگری را که می‌توانید، کنترل کنید. برای کمک به مدیریت قند خون، افراد دیابتی چاق یا دارای اضافه وزن باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند، برای مثال خوردن غذا‌ی بهتر یا فعالیت بدنی منظم.

عوامل دیگری که در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش دارند

استرس

پاسخ فرد به استرس ممکن است عاملی موثر در حملات قلبی باشد.

برخی از دانشمندان، رابطه‌ای بین خطر بیماری عروق کرونر قلب و استرس در زندگی فرد، همراه با رفتارهای سلامتی و وضعیت اقتصادی اجتماعی را متوجه شده‌اند. این عوامل ممکن است عوامل خطر اثبات شده را تحت تأثیر قرار دهند.

به عنوان مثال، افراد تحت استرس ممکن است بیش از حد معمول بخورند، شروع به سیگار کشیدن کنند یا بیشتر از قبل سیگار بکشند.

الکل

نوشیدن بیش از حد الکل می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی، سکته‌ی مغزی، سرطان و سایر بیماری‌ها را افزایش دهد. همچنین می‌تواند منجر به تری‌گلیسیرید بالا شود و ضربان قلب نامنظم ‌ایجاد کند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد الکل به چاقی، اعتیاد به الکل، خودکشی و تصادفات کمک می‌کند.

با وجود تمام آنچه گفته شد، مصرف متوسط الکل یک مزیت محافظتی دارد.

اگر الکل می‌نوشید، مصرف الکل خود را به کم‌تر از دو نوشیدنی در روز برای مردان و کم‌تر از یک نوشیدنی در روز برای زنان محدود کنید. موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم، یک نوشیدنی را ۴۵ میلی‌لیتر از اسپیریت ۴۰ درصد (مانند بوربن، اسکاچ، ودکا، جین و غیره) یا ۱۵۰ میلی‌لیتر از شراب یا ۳۵۰ میلی‌لیتر آبجوی معمولی تعریف کرده است.

توصیه نمی‌شود که کسانی که الکل مصرف نمی‌کنند، شروع به استفاده از الکل کنند و یا آن‌هایی که می‌نوشند، مقدار نوشیدنی خود را افزایش دهند.

رژیم غذایی و تغذیه

رژیم غذایی سالم یکی از بهترین سلاح‌هایی است که برای مقابله با بیماری‌های قلبی عروقی در اختیار دارید. آنچه می‌خورید (و چه میزان از آن) می‌تواند سایر عوامل خطر قابل کنترل مانند کلسترول، فشار خون، دیابت و اضافه وزن را تحت تأثیر قرار دهد.

غذاهای غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید که دارای ویتامین، مواد معدنی، فیبر و سایر مواد مغذی هستند، اما کالری کمتری نسبت به غذاهای فقیر از مواد مغذی دارند. نوعی از رژیم غذایی را انتخاب کنید که بر سبزیجات، میوه‌ها و غلات سبوس‌دار تأکید داشته باشد. یک رژیم غذایی سالم برای قلب همچنین شامل لبنیات کم‌چرب، مرغ، ماهی، حبوبات، مغزهای آجیلی و روغن‌های گیاهی غیر‌گرمسیری می‌شود. حتماً مصرف شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر و گوشت‌های قرمز را محدود کنید.

برای حفظ وزن سالم، رژیم غذایی خود را با سطح فعالیت بدنی خود هماهنگ کنید تا به همان اندازه که کالری دریافت می‌کنید، کالری بسوزانید.

جلوگیری از حملات قلبی

برای نگرانی درباره‌ی حمله‌ی قلبی زیادی جوان هستید؟

حمله‌ی قلبی می‌تواند در هر سنی رخ دهد. شما هرگز برای شروع یک زندگی سالم برای قلب خیلی جوان نیستید. اگر بیش از ۴۰ سال دارید یا چندین عامل خطر دارید، با دکتر خود همکاری نزدیکی داشته باشید تا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را برطرف کنید.

پیشگیری از حمله‌ی قلبی ضروری است و باید از اوایل زندگی شروع شود. با ارزیابی عوامل خطر خود شروع کنید. سپس برنامه‌ای را طراحی کنید که می‌توانید برای حفظ خطر کم حمله‌ی قلبی، آن را دنبال کنید.

برای بسیاری از افراد، اولین حمله‌ی قلبی آن‌ها ناتوان‌کننده یا حتی کشنده است. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا خطر خود را کاهش دهید.

اصول بهداشت قلب را بیاموزید

کاهش خطر شما با انتخاب‌های هوشمندانه شروع می‌شود.

  • اگر سیگار می‌کشید، آن را متوقف کنید. انجمن قلب آمریکا ابزارهایی برای کمک به شما در ترک سیگار دارد.
  • برای مدیریت عوامل خطر با پزشک خود همکاری کنید. این‌ عوامل ممکن است شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت باشد.
  • همچنین نشان داده شده است که یک سبک زندگی فعال و تغذیه‌ی مناسب در جلوگیری از حمله‌ی قلبی مفید است.

جدیدترین مقالات سیناکر

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند - چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند-چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

حتی بهترین برنامه‌های کاهش وزن نیز ممکن است با کفه‌های توقف وزن مواجه شوند. شما می‌توانید کالری و کربوهیدرات مصرفی‌تان را کاهش دهید، پیاده‌روی کنید و از یک برنامه‌ی روزمره پیروی کنید؛ اما در طول فرایند وزن کم کردنتان در یک نقطه بالاخره در یک کفه وزنتان ثابت می‌ماند.

ادامه مطلب »
بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بعد از بیش از یک سال بسته بودن مدارس و اختلال در برنامه‌های تحصیلی طی همه‌گیری کرونا، کودکان و نوجوانان بالاخره کم کم مهیای بازگشت به تحصیل حضوری می‌شوند. برگشت به مدارس گام مثبتی در جهت بازگشت به زندگی نرمال است.

ادامه مطلب »
توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند - چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

توقف‌های وزنی در جریان کم کردن وزن جزئی از فرایند هستند-چگونه این توقف‌ها را مدیریت کنیم؟

حتی بهترین برنامه‌های کاهش وزن نیز ممکن است با کفه‌های توقف وزن مواجه شوند. شما می‌توانید کالری و کربوهیدرات مصرفی‌تان را کاهش دهید، پیاده‌روی کنید و از یک برنامه‌ی روزمره پیروی کنید؛ اما در طول فرایند وزن کم کردنتان در یک نقطه بالاخره در یک کفه وزنتان ثابت می‌ماند.

ادامه مطلب »
بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بازگشت به مدرسه: کمک به بچه‌ها در آماده شدن برای مدرسه و ایمن ماندن در برابر کرونا

بعد از بیش از یک سال بسته بودن مدارس و اختلال در برنامه‌های تحصیلی طی همه‌گیری کرونا، کودکان و نوجوانان بالاخره کم کم مهیای بازگشت به تحصیل حضوری می‌شوند. برگشت به مدارس گام مثبتی در جهت بازگشت به زندگی نرمال است.

ادامه مطلب »

توجه کنید نرم‌افزار سیناکر در داخل اپ استور اپل با نام Terawave قرار دارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با پشتیبانی سیناکر ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۰۲ تماس بگیرید.

برای دریافت اپلیکیشن سیناکر اینجا کلیک کنید.